Actualitate

O adolescentă de 16 ani a făcut şoc anafilactic după ce s-a vaccinat cu Pfizer

O adolescentă de 16 ani a făcut şoc anafilactic şi a leşinat, după ce s-a vaccinat cu Pfizer. Incidentul s-a petrecut într-un centru din judeţul Maramureş
O adolescentă de 16 ani, din Maramureş, a făcut şoc anafilactic după ce s-a vaccinat cu serul de la Pfizer. Fata a prezentat inclusiv hipotensiune arterială, desaturare și pierderea temporară a cunoștinței.
Fata de 16 ani s-a vaccinat într-un centru din oraşul Ulmeni. Aceasta a fost imunizată împreună cu ceilalţi membri din familie, având acordul părinţilor săi.

Comitetul Judetean pentru Situatii de Urgenta Maramures a anuntat ca fata a prezentat reactie adversa anafilactica,manifestata prin hipotensiune arteriala,desaturare, respectiv pierderea temporara a cunostintei dupa administrarea dozei de vaccin Pfizer
În istoricul medical al fetei nu au existat antecedente alergice.

sursa

Citeste si...